Apró gyönyörű műkincsek a régi pénzérmék

Régi hobbim a galériákra és művészeti kiállításokra járás, számomra ez egyfajta szellemi feltöltődést jelent. Ezek a helyek olyan terek, ahol kiszakadhatok a hétköznapok zajából, és elmerülhetek a művészet csendes, inspiráló világában. Az alkotásokon keresztül új perspektívákat fedezhetek fel, és megérthetem, hogyan látják mások a világot – legyen az egy festmény, egy szobor, vagy akár egy fénykép. Egy-egy kiállítás gyakran vet fel bennem olyan kérdéseket, kelt bennem olyan érzéseket, amelyekre magamtól talán nem gondoltam volna. A művészet mindig tanít, megmozgat és inspirál.

Lenyűgöz, hogy mennyi formában és technikában nyilvánulhat meg az önkifejezés. A művek mögötti történetek is izgalmasak, egy-egy festő vagy szobrász élettörténetének ismerete, alkotói folyamata még közelebb hozza az alkotást. A művészeti kiállítások egyfajta közösségi élményt is nyújtanak. Másokkal beszélgetni az alkotásokról, megosztani a benyomásainkat, vagy akár új, hasonló érdeklődési körű emberekkel ismerkedni mindig üdítő élmény. Mindez egyedi és emlékezetes pillanatokat ad, amelyek miatt mindig örömmel térek vissza ezekre a helyekre.

A minap egy nagyon érdekes kiállításon jártam, ahol igen egyedi műtárgyakat mutattak be. Régi érméket állítottak ki a Föld minden országából vegyesen összegyűjtve. Mondhatni, meglehetősen okosan oldották meg, hogy az ilyen apró tárgyakat megcsodálhassuk, nagyítóüveg falú vitrinekben voltak elhelyezve, így minden egyes részletüket meg lehetett vizsgálni. Rendkívül egyedi és szép volt minden érme. Minden kultúra a számára legfontosabb jelképeit jelenítette meg a pénzeiken, főként isteneiket, szent állataikat, növényeiket örökítették meg rajtuk az emberek. Azáltal, hogy a Föld minden szegmenséből voltak kiállítva érmék, így rendkívül sokféle érme volt kiállítva, ami tükrözi azt is, mennyire sokszínű maga az emberiség.

Ez a remek kiállítás ösztönzött arra, hogy én magam is jobban utána nézzék a régi érmék tudományának és történelmének, a numizmatikának. A kutakodás megkezdésében nagy segítség volt a Procopius Numizmatika weboldala, ahol egy remek összefoglaló és kedvcsináló van a tudományágról. Megtudtam, hogy a emberek az általunk megszokott fémpénzek előtt kagylókat és kavicsokat próbálták használni valutaként a kereskedelemhez, azonban ezek nem voltak értékállók vagy azonos értékűek sem. Az első kultúra akik elkezdtek ezüst arany ötvözetből pénzt verni, a lüdiaiak voltak. Tőlük átvették a föníciaiak, akik nagy kereskedők voltak, és elterjesztették az egész Földközi-tengeren. Így jutott el a görögökhöz, akiktől meg átvették a rómaiak, mint annyi minden mást. A Procopius Numizmatika segítségével nemcsak tanultam a régi pénzekről, hanem a gyűjtésüket is meg tudtam kezdeni náluk, ugyanis érmeboltként is funkcionálnak és aukciókat is tartanak. Továbbá bátran ajánlom őket mindenkinek, akit a régi pénzek felvásárlása budapest területén érdekelne. Szakmailag nagyon profi és magas tekintélyű a csapatuk, így abszolút megbízhatók, a lehető legpontosabb áron veszik meg az érméket. A felvásárlásnál a pénz nemesfémtartalmát, korát és ritkaságát veszik ehhez figyelembe, míg sima régiségboltban előfordulhat, hogy átverik az embert és csak a nemesfémtartalmát fizetik ki.

A galériák és művészeti kiállítások mindig különleges helyet foglalnak el az életemben, már elmondhatom, hogy nemcsak esztétikai élményekkel gazdagodom ezeken a helyeken, hanem egy új hobbit is találtam magamnak. Minden látogatás egy új kaland, amely egyaránt gazdagítja az elmémet és a lelkemet. A numizmatika világa pedig különösen izgalmas, hiszen a pénz nem csupán gazdasági eszköz, hanem egy-egy korszak, kultúra és társadalom lenyomata is. Az, hogy a kiállítás ösztönzött arra, hogy mélyebben foglalkozzam ezzel a témával, egy újabb példája annak, hogy a művészet milyen erővel képes inspirálni és tudásvágyat ébreszteni. Ezen az úton való elinduláshoz pedig nagyon hálás vagyok a Procopius Numizmatika által nyújtott segítségért. Meleg szívvel ajánlom, annak akinek most felkeltettem az érdeklődését a régi pénzek irányában, vagy ha csak a régi pénzek felvásárlása budapest területén hozta lázba.